Svetsning pågår

 

Nu är det mesta grävt. Det återstår endast några mindre grävningar som komplettering. Svetsning pågår i det norra ”benet” och det ostliga ”benet” till sjökablar i Nyckelvattnet.

Det är fortfarande några som inte fått upp sin fasadbox. Inkoppling i boxen och sedan installation av mediaomvandlaren sker områdesvis där alla boxar är på plats. En icke uppsatt box fördröjer alltså ett helt område. Kolla med din granne!

Boxar på andra våningen kan inte anslutas utan de måste vara placerade i våningen i markplan. Dels för kommande underhåll och felsökning samt vid inspektion av färdigt nät av Länsstyrelsen. Om du måste in på andra våningen så placeras boxen på nedre plan i arbetshöjd och därifrån dras ett plaströr, samma modell som genom väggen, till den plats du vill gå in. Ett skydd monteras över röret som sedan får en patchfiber så att ”intaget” blir på andra våningen.

5 reaktioner till “Svetsning pågår”

 1. Hur kan man veta om man är på G att få det inkopplat eller om ens grannar inte fått dit fasadboxen? Jag vet ju inte hur områdena ser ut så jag vet ju inte vilka grannar som inte gjort det?

 2. Hej, noterar att ni säger att fasadboxar inte är monterade på husvägg, och att detta isåfall skulle påverka installationen för övriga medlemmar, detta kan och kommer aldrig att accepteras.
  Har en medlem inte följt riktlinjer och information så får föreningen debitera dessa för merarbete med att utföra fastighetsägarens åtagande. Det skall ju inte drabba medlemmar som gjort det arbete som krävs av medlemmen.
  Har själv för föreningens räkning kontrollerat norra delen, och där skall alla vidtalade fastighetsägare ha monterat boxar efter besök.
  Det är dock inte roligt att besöka vissa fastighetsägare och ta ”skott” för den irritation som finns mot fiberföreningen hos dessa personer.
  Noterbart är också att här var inte fasadbox monterad……

 3. Hej, noterar att ni säger att fasadboxar inte är monterade på husvägg, och att detta isåfall skulle påverka installationen för övriga medlemmar, detta kan och kommer aldrig att accepteras.
  Har en medlem inte följt riktlinjer och information så får föreningen debitera dessa för merarbete med att utföra fastighetsägarens åtagande. Det skall ju inte drabba medlemmar som gjort det arbete som krävs av medlemmen.
  Har själv för föreningens räkning kontrollerat norra delen, och där skall alla vidtalade fastighetsägare ha monterat boxar efter besök.
  Det är dock inte roligt att besöka vissa fastighetsägare och ta ”skott” för den irritation som finns mot fiberföreningen hos dessa personer.
  Noterbart är också att här var inte fasadbox monterad……

  1. Vi avvaktar de ”kvarter” för alla boxar inte är monterade. Detta gör vi för att inte fördröja för övriga då de som svetsar inte kan göra många resor som också tar tid. Norra ”benet” är som du beskriver klar och där kommer svetsning att ske inom kort. En omonterad box påverkar inte alla övriga medlemmar.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.